«Powrót

Śląska KAS i Policja zabezpieczyły podróbki o wartości ponad 0,5 mln zł

Śląska KAS i Policja zabezpieczyły podróbki o wartości ponad 0,5 mln zł

Śląska KAS i Policja zabezpieczyły podróbki o wartości ponad 0,5 mln zł

ręka człowieka z opaską Służba Celno-Skarbowa, w tle stoisko z odzieżą
stoisko z odzieżą
widok z lotu ptaka na budynki targowiska
dwóch mężczyzn z opaskami Służba Celno-Skarbowa, w tle stoisko z odzieżą
  • Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)oraz Policja przejęli podrobioną odzież, obuwie i galanterię globalnych marek.
  • Kontrolę przeprowadzono na targowisku w okolicach Częstochowy.
  • Wartość podróbek oszacowano na ponad 0,5 mln zł.
  • Właściciele znaków towarowych złożyli do prokuratury wnioski o ściganie.

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (ŚUCS) wspólnie z policjantami z Wydziału ds Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zabezpieczyli odzież z oznaczeniami znanych marek. Zarzuty wprowadzenia do obrotu podrobionego towaru usłyszało 5 zatrzymanych osób.

W ubiegły piątek, bazując na ustaleniach operacyjnych, funkcjonariusze zorganizowali działania na jednym z targowisk w powiecie częstochowskim. Działania były prowadzone wspólnie z policjantami z Częstochowy i Myszkowa.

Podczas kontroli pojawiło się podejrzenie, że na kilku stanowiskach sprzedawane są podrobione towary znanych marek. W wyniku podjętych działań służby zatrzymały 4 mężczyzn i 1 kobietę w wieku od 16 do 45 lat. Wszyscy wprowadzali do obrotu odzież z podrobionymi znakami towarowymi globalnych firm produkujących odzież, obuwie i galanterię. Przy jednym ze stoisk nie zastano właściciela towaru ani osoby obsługującej. Sprzedawca najprawdopodobniej porzucił stanowisko, nim mundurowi rozpoczęli czynności sprawdzające.

Sprzedawane podróbki należały do obywateli Bułgarii. Funkcjonariusze ŚUCS oszacowali, że gdyby zabezpieczony towar był oryginalny, jego wartość wyniosłaby 550 tys. zł.
Na miejscu obecni byli przedstawiciele podmiotów pokrzywdzonych. Właściciele znaków towarowych złożyli już do prokuratury wnioski o ściganie i ukaranie osób, które zajmowały się procederem. Zatrzymanym grozi teraz kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak rozpoznać podróbki

Aby rozpoznać podróbkę, trzeba wziąć pod uwagę:

  • cenę – zbyt niska kwota sprzedaży powinna być dla nabywcy pierwszym sygnałem alarmowym,
  • logo – znaczek jest niedbale wykończony, znajduje się w nieodpowiednim miejscu, emblemat z taniego tworzywa sztucznego,
  • opakowanie – brak w komplecie opakowań, woreczków ochronnych, a zamiast tego worki bez żadnej sygnatury,
  • miejsce – sprzedaż najczęściej na bazarach, stoiskach lub w sklepach „spod lady".

 

Przypominamy – kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.