«Powrót

Skażony alkohol nie trafi na rynek – to efekt przeprowadzonych kontroli funkcjonariuszy ze śląskiej KAS

Skażony alkohol nie trafi na rynek – to efekt przeprowadzonych kontroli funkcjonariuszy ze śląskiej KAS

Skażony alkohol nie trafi na rynek – to efekt przeprowadzonych kontroli funkcjonariuszy ze śląskiej KAS

Funkcjonariuszka kuca przed kartonami z butelkami alkoholu, w lewej dłoni trzyma butelkę.
Cztery kartony z butelkami alkoholu stoją na podłodze w pokoju biurowym.
Funkcjonariusz sięga do bagażnika po karton z butelkami alkoholu.
  • Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego (ŚUCS) skontrolowali samochody osobowe na terenie Cieszyna.
  • Mundurowi zatrzymali 53 butelki spirytusu oraz 15 butelek rumu bez polskich znaków akcyzy.
  • Spirytus i rum były zanieczyszczone alkoholem izopropylowym.

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach tylko w dwóch kontrolach zatrzymali w sumie 68 litrów nielegalnego alkoholu. Do zdarzeń doszło na terenie Cieszyna. Wartość zatrzymanego alkoholu to blisko 6 tys. zł, a wysokość akcyzy to ponad 4,5 tys. zł.

W pierwszej kontroli mundurowi ujawnili 30 jednolitrowych butelek spirytusu o objętości alkoholu 95% oraz 15 butelek jednolitrowych rumu o objętości alkoholu 80% bez polskich znaków akcyzy. Kierowca samochodu osobowego na oświęcimskich numerach rejestracyjnych, w którym znajdował się zatrzymany towar, twierdził, że zakupiony alkohol jest przeznaczony na jego własne potrzeby. Badania laboratoryjne potwierdziły, że w spirytusie i rumie znajduje się alkohol izopropylowy. To oznacza, że produkt ten został wytworzony dla celów przemysłowych, a jego spożycie może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego.

To nie pierwsze ujawnienie nielegalnego alkoholu w Cieszynie w ostatnim czasie. W tym miesiącu funkcjonariusze ze śląskiej KAS zatrzymali na drodze S52 samochód osobowy na czeskich numerach rejestracyjnych. W trakcie przeszukania pojazdu znaleźli 23 jednolitrowe butelki spirytusu rektyfikowanego 95%. Pasażer auta przyznał się, że to jego własność. Czekamy na wyniki badań laboratoryjnych.

Śląska KAS przypomina, że spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W składzie takiego alkoholu może znajdować się metanol, który jest groźny dla organizmu człowieka.