«Powrót

Niedozwolone środki dopingujące prosto z paczki

Niedozwolone środki dopingujące prosto z paczki

Niedozwolone środki dopingujące prosto z paczki

Ampułki bez oznaczeń z niedozwolonym środkiem dopingującym
Niedozwolone środki dopingujące w woreczkach

Blisko 4 kg podejrzanych substancji proszkowych i 200 sztuk ampułek– mundurowi śląskiej KAS zabezpieczyli zabronione środki dopingujące.

Przesyłki zostały wysłane z Azji.

Funkcjonariusze śląskiej KAS z Oddziału Celnego Pocztowego w Zabrzu regularnie zatrzymują podejrzane przesyłki wysyłane z krajów trzecich do odbiorców z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego lub dolnośląskiego. W podejrzanych przesyłkach często znajdują zabronione substancje uznawane za doping.

Ostatnio w Oddziale Celnym Pocztowym mundurowi ujawnili 5 przesyłek,   w których znajdowały się podejrzane substancje chemiczne. Przesyłki nie posiadały szczegółowych oznaczeń lub informacji o sposobie dawkowania, a także działań niepożądanych.

Łącznie mundurowi zatrzymali blisko 4 kg substancji zapakowanych w hermetyczne worki  oraz 200 szt. ampułek bez oznaczeń.

W związku z podejrzeniami funkcjonariusze KAS przekazali próbki do badań. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że były to substancje chemiczne,  stosowane jako środki dopingujące  w sporcie. Towar zajęto do postępowania, a sprawy przekazano do dalszego prowadzenia Policji.  

Warto przypomnieć, iż od 30 czerwca 2017 roku obowiązuje w Polsce ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 roku o zwalczaniu dopingu w sporcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za przywóz substancji zabronionych, o których mowa w załączniku nr 1 do Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie, grożą wysokie kary (grzywna, ograniczenie wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 3).

Na potrzeby skutecznej walki z dopingiem w sporcie funkcjonuje Międzynarodowy Standard Listy Substancji i Metod Zabronionych, który  jest jednym z podstawowych elementów Światowego Programu Antydopingowego. Lista Substancji i Metod Zabronionych jest aktualizowana co roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Standard określa grupy substancji i metod zabronionych na zawodach, poza zawodami, jak również substancje zabronione w określonych dyscyplinach sportu. Lista ma charakter bezwzględnie obowiązujący.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 24.04.2020 Data publikacji: 24.04.2020 07:14 Data ostatniej modyfikacji: 17.06.2020 13:26
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka