«Powrót

KAS wykryła nielegalną krajalnię tytoniu

KAS wykryła nielegalną krajalnię tytoniu

KAS wykryła nielegalną krajalnię tytoniu

Wnętrze hali magazynowej, widoczne białe worki z nielegalnymi wyrobami tytoniowymi.
Wnętrze hali magazynowej, w tle poskładane kartony oraz duże kartony z nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.
Wnętrze hali magazynowej, w tle maszyny wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych.
Wnętrze hali magazynowej, w tle urządzenia maszyny wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych.
  • Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zlikwidowała krajalnię tytoniu na terenie powiatu kłobuckiego  i magazyn z nielegalnym alkoholem w Bytomiu
  • Do magazynów KAS trafiły m.in. nielegalne wyroby akcyzowe o wartości przekraczającej 2,8 mln zł.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wykryli miejsce, z którego prowadzona jest dystrybucja nielegalnych wyrobów tytoniowych. W halach magazynowych działała nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku zatrzymano 3 mężczyzn.

KAS zabezpieczyła blisko 180 worków z tytoniem do palenia i odpadem tytoniowym, 23 kartony z suszem tytoniowym. Wartość nielegalnych towarów to 2,3 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonego towaru oszacowano na blisko 5,3 mln zł. Zabezpieczono profesjonalną linię produkcyjną do suszenia i cięcia tytoniu, wagi, wózki, pojemniki wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także samochody (dwa ciężarowe i jeden osobowy) i telefony komórkowe.

W tej samej sprawie śląska KAS zabezpieczyła dodatkowo prawie 200 kg tytoniu do palenia o wartości około 140 tys. zł i ponad 4,5 tys. litrów alkoholu o wartości przekraczającej 362 tys. zł. Nielegalne wyroby zostały wykryte w samochodzie osobowym i hali magazynowej na terenie Bytomia. Właścicielem nielegalnych wyrobów okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego. W hali magazynowej znajdowało się jeszcze ponad 2,2 tys. szt. butelek z etykietami alkoholu znanej marki, 50 tys. szt. nakrętek oraz tysiące złożonych opakowań paczek papierosów, taśmociąg do linii produkcyjnej, urządzenia do nabijania gilz papierosowych oraz nalewak do rozlewu alkoholu.

Łącznie do magazynów śląskiej KAS trafiły nielegalne wyroby tytoniowe i alkohol o wartości przekraczającej 2,8 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonych towarów akcyzowych oszacowano na blisko 5,6 mln zł.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz przestępstw wynikających z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poprowadzi śląska KAS.