«Powrót

Hazard - do trzech razy sztuka

Hazard - do trzech razy sztuka

Hazard - do trzech razy sztuka

Plansza z napisem NA TYCH AUTOMATACH JUŻ NIE POGRAJĄ i logo KAS. W tle automaty do gier hazardowych
Plakat z automatem i napisem wynajmujesz –ryzykujesz.  Poniżej informacja z ostrzeżeniem o grożących konsekwencjach karnych skarbowych oraz karze pieniężnej.
  • Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli 7 nielegalnych automatów w Zabrzu przy Placu Wolności.  
  • W tym samym punkcie po raz trzeci mundurowi zabezpieczyli nielegalne urządzenia do gier hazardowych.
  • Organizatorom nielegalnych gier hazardowych grożą wysokie kary.

Funkcjonariusze śląskiej KAS uzyskali informację o ponownie działającym w Zabrzu przy Placu Wolności  nielegalnym punkcie, w którym prowadzone były gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Późnym wieczorem mundurowi śląskiej KAS wspólnie z zabrzańskimi policjantami skontrolowali lokal. Po wejściu do lokalu mundurowi ujawnili 7 sztuk nielegalnych urządzeń – automaty do gier oraz m.in. gotówkę do wypłat za ewentualne wygrane. Lokal, w którym prowadzono nielegalną działalność, był wyposażony przy wejściu w  monitoring – do lokalu wchodzili tylko „znani" klienci.

Ten lokal był kontrolowany już kilka razy. W 2019 roku mundurowi śląskiej KAS podczas dwóch skutecznych kontroli zabezpieczyli tam łącznie 14 nielegalnych automatów. Z końcem 2020 roku podjęto kolejne czynności kontrolne. Funkcjonariusze podejrzewali, że w lokalu ponownie organizowane są nielegalne gry hazardowe. W godzinach nocnych do lokalu  wejść mogli tylko stali klienci. Późnym wieczorem 28 stycznia 2021 roku mundurowi śląskiej KAS wspólnie z policjantami z Zabrza  weszli do podejrzanego lokalu. Do magazynów śląskiej KAS trafiło 7 nielegalnych automatów, klucze do tych urządzeń oraz gotówka.

Postępowanie karne skarbowe prowadzone przez śląską KAS pozwoli ustalić organizatorów nielegalnych gier hazardowych oraz straty Skarbu Państwa. Osobom odpowiedzialnym za urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie. Organizatorom nielegalnych gier,  a także właścicielowi lokalu grozi także kara pieniężna w wysokości 100 tysięcy złotych od każdego nielegalnego automatu.

Nielegalny hazard to nie tylko straty dla Skarbu Państwa, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie społeczne. Uzależnienie od hazardu powoduje wiele problemów osobistych, uszczerbek na zdrowiu psychicznym (depresje), współuzależnienie bliskich, zadłużenie, bankructwo, utratę dochodów. Koszty społeczne i ekonomiczne tego uzależnienia ponoszą nie tylko rodziny hazardzistów czy ich pracodawcy, ale całe społeczeństwo

Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać pod Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – 800 060 000 oraz pod adresem e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl.