«Powrót

Groźna szara strefa

Groźna szara strefa

Groźna szara strefa

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykonujący czynności kontrolne na targowisku
Funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej otwiera worek zawierający paczki z papierosami nielegalnego pochodzenia.

Walka z nielegalnymi wyrobami akcyzowymi jest jednym ze strategicznych zadań Służby Celno-Skarbowej. Podczas kontroli na bazarach i targowiskach Służba Celno-Skarbowa ujawniła blisko 15 tys. sztuk nielegalnych papierosów, tytoń oraz butelki ze skażonym alkoholem.

Na targowisku w Dąbrowie Górniczej funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili i zabezpieczyli prawie 11 tys. sztuk papierosów, 16,5 kg tytoniu oraz 41 litrów alkoholu nieznanego pochodzenia. Mundurowi wykonali tzw. próbę polową na obecność chlorków w alkoholu. Wynik badania okazał się pozytywny, a to oznacza, że sprzedawany wyrób spirytusowy został „wyprodukowany" ze skażonego alkoholu. Trefny towar oferował do sprzedaży na targowisku 66-letni mieszkaniec Będzina. Jak się okazało w swoim mieszkaniu mężczyzna przechowywał przemycone zza wschodniej granicy papierosy oraz tytoń nieznanego pochodzenia. Wartość ujawnionych wyrobów akcyzowych funkcjonariusze oszacowali na blisko 23 tys. złotych. Właścicielowi akcyzowej kontrabandy grozi surowa kara.

Na lokalnych bazarach w Sosnowcu, Katowicach oraz Mysłowicach funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli jeszcze 4 tys. sztuk papierosów oznaczonych ukraińskimi i białoruskimi banderolami oraz 10 kg tytoniu bez oznaczeń. Towar został porzucony w chwili, gdy mundurowi pojawili się na targowiskach.

Służba Celno-Skarbowa przypomina, że każdy, kto kupuje nielegalne wyroby z niewiadomych źródeł naraża swoje zdrowie i życie. Nielegalne wyroby alkoholowe produkowane są z alkoholu technicznego, który znajduje się w rozpuszczalnikach oraz płynach przeciwoblodzeniowych. Zawierją wiele szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka m.in. metanol, glikol oraz, będący efektem odkażania, chloroform.

Osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, co zagrożone jest karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.