«Powrót

Bezpieczeństwo podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej

Bezpieczeństwo podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej

Bezpieczeństwo podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej

Sala konferencyjna, dużo ludzi, dwie kamery
Sala konferencyjna, dużo ludzi siedzących na krzesłach, jedna osoba prowadzi konferencję, w tle prezentacja, baner z napisem: cło, granica, akcyza
Sala konferencyjna, dużo ludzi siedzących na krzesłach, jedna osoba prowadzi konferencję, w tle prezentacja
Sala konferencyjna, dużo ludzi siedzących na krzesłach, jedna osoba prowadzi konferencję, w tle prezentacja
Sala konferencyjna, dużo ludzi siedzących na krzesłach, jedna osoba prowadzi konferencję, w tle prezentacja, dwie kamery
Sala konferencyjna, dużo ludzi siedzących na krzesłach, sześć osób prowadzi konferencję, w tle prezentacja
  • 11 października 2022 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa podatkowego prowadzenia działalności gospodarczej, zorganizowana z okazji rocznicy 5 lat Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Uczestnikami spotkania byli m.in. szef KAS Bartosz Zbaraszczuk, zastępca szefa KAS Mariusz Gojny, przedstawiciele Naczelnego Sądu Administracyjnego, środowiska naukowego, biznesu oraz pracownicy i funkcjonariusze KAS.
  • Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat funkcjonowania administracji skarbowej i przybliżenia zadań KAS mających wpływ na bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorców.
  • Uczestnicy rozmawiali m. in. na temat systemu cyfrowej granicy, procedurach konsolidacyjnych i ewolucji informacji podatkowych.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, która nie mogła osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, ale zwróciła się do uczestników w nagraniu video. Minister finansów podkreśliła, że w ramach KAS udało się stworzyć nowoczesną organizację, otwartą na dialog, odpowiadającą na potrzeby obywateli, w tym również przedstawicieli biznesu.

„Przedsiębiorcy są dla Krajowej Administracji Skarbowej szczególną grupą partnerów, ponieważ stanowią o sile polskiej gospodarki. Naszym celem jest zapewnienie im wysokich standardów obsługi   i dobrych warunków dla funkcjonowania biznesu w Polsce. Budujemy partnerskie relacje z przedsiębiorcami, oparte na zaufaniu i wsparciu w wykonywaniu obowiązków podatkowych. Dbamy także o ochronę zasad konkurencji i wolności gospodarczej"

– powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk podkreślił, że współpraca z podatnikami – również na drodze koncyliacyjnych procedur – pozwala budować wzajemne zrozumienie i coraz lepszy klimat inwestycyjny w Polsce.

„KAS wykrywa i zwalcza nieprawidłowości, które mogą zagrażać bezpieczeństwu finansowemu państwa. Czyni to nie tylko coraz lepiej, lecz także z użyciem coraz nowocześniejszych metod, również obsługi podatników"

– dodał szef KAS.

Rozmowa o bezpieczeństwie podatkowym prowadzenia działalności gospodarczej

Dyskusja panelowa prowadzona była w trzech blokach tematycznych:

  • Cyfrowa granica;
  • Procedury koncyliacyjne – procedury wzajemnej korzyści;
  • Ewolucja informacji podatkowych.

Uczestnikami paneli byli przedstawiciele KAS, Naczelnego Sądu Administracyjnego, środowiska naukowego i biznesu.

Rozmawiano o roli Krajowej Administracji Skarbowej i jej znaczeniu dla bezpieczeństwa podatkowego prowadzenia działalności gospodarczej. Omówiono m. in. rozwiązania informatyczne systemu cyfrowa granica, które usprawniają korzystanie z przejść granicznych i wymianę towarową z zagranicą. Uczestnicy dyskutowali również o rozwiązaniach Programu Współdziałania, który jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a administracją skarbową. Rozmawiali na temat procedur wzajemnej korzyści w obszarze cen transferowych, omówili także kwestie dotyczące Uprzednich Porozumień Cenowych, Procedury Wzajemnego Porozumiewania MAP i porozumienia inwestycyjnego.

Uczestnicy rozmawiali również na temat ewolucji informacji podatkowych i roli Krajowej Informacji Skarbowej, dzięki której podatnicy mogą w dogodny dla siebie sposób uzyskać informację w sprawach podatkowych oraz celnych.

Zamykając konferencję zastępca szefa KAS Mariusz Gojny podziękował wszystkim prelegentom za merytoryczną i inspirującą dyskusję. Podkreślił, że dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami oraz podatnikami, KAS otwiera się na dialog i sprawniej realizuje przypisane sobie zadania.

„Takie wydarzenia, przez różnorodność opinii, spojrzeń i ocen działania KAS, pomagają nam w zmianach i zwracają uwagę na obszary, które wymagają troski"

– podsumował wiceminister Mariusz Gojny.


 

Rejestr zmian