Instytucja wiążącej informacji taryfowej (WIT) jest jednym ze środków wprowadzonych do prawa celnego po to, aby podmioty gospodarcze mogły uzyskać oficjalną informację o klasyfikacji taryfowej towarów, poprawić zarządzanie w związku ze spodziewanymi zyskami handlowymi oraz zredukować czas odprawy celnej.
Wiążąca informacja taryfowa dotyczy towarów, wobec których przewidziane są operacje przywozu lub wywozu, ma formę decyzji i może być wydana przed zadeklarowaniem tych towarów do procedur celnych. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie przejrzystości informacji celnej i jednolitego zastosowania Taryfy Unii Europejskiej oraz wyeliminowanie w krajach Unii różnic w klasyfikacji taryfowej oraz zapewnienie równości i prawnego zabezpieczenia podmiotów gospodarczych na obszarze Unii Europejskiej.
Posiadanie decyzji WIT nie uprawnia jej posiadacza do niczego innego, niż do pewności prawnej co do klasyfikacji jego towaru i określenia na tej podstawie, jakiej wysokości cło i ewentualne opłaty celne lub inne środki mogą zostać zastosowane.
W Polsce do przyjmowania wniosków o wydanie wiążącej informacji taryfowej (WIT) oraz do wydawania decyzji WIT jest upoważniony Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Szczegółową informację o sposobie uzyskania decyzji WIT można znaleźć:
- na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (link otwiera nowe okno w innym serwisie)
- na stronie internetowej biznes.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie)