«Powrót

Podatnik złożył korektę deklaracji CIT

Podatnik złożył korektę deklaracji CIT

Podatnik złożył korektę deklaracji CIT

Fotografia przedstawia pieniądze w formie bilonów. Na pierwszym planie bilon o wartości dwóch złotych.
  • Podatnik nieprawidłowo rozliczył ulgę na działalność badawczo-rozwojową.
  • Kontrolę u podatnika prowadził Urząd Skarbowy w Mikołowie.
  • Podatnik złożył korektę deklaracji i zapłacił należy podatek.

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Mikołowie przeprowadzili kontrolę u podatnika z branży budowlanej. Kontrola dotyczyła rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczenia zastosowanej ulgi  na działalność badawczo-rozwojową. Kontrolujący zakwestionowali  faktury i rachunki, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, a także które  nie uprawniały do skorzystania z ulgi. Po kontroli podatnik złożył korektę deklaracji CIT zgodną z ustaleniami kontroli oraz dobrowolnie wpłacił ponad 45 tys. zł podatku.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową - to nowa ulga, która przysługuje podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (B+R) i równocześnie uzyskują przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Ulga została wprowadzona do systemu prawnego 1 stycznia 2016 roku.

Ulga badawczo-rozwojowa daje możliwość podmiotom prowadzącym działalność nastawioną na innowacyjność na skorzystanie z pewnego odliczenia i obniżenia wysokości podatku, jaki przedsiębiorca będzie musiał uiścić na rzecz organu podatkowego. Z każdym rokiem zwiększa się ilość podatników, którzy dokonują odliczeń z tytułu prowadzenia  działalności, której celem jest udoskonalenie oferowanych towarów czy usług. Zarówno możliwość skorzystania z ulgi, jak i jej wysokość są uwarunkowane koniecznością spełnienia pewnych kryteriów, które wynikają z przepisów prawa.  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku PIT, w tym wspólnicy spółek osobowych, jak i podatnicy podatku CIT. Pojęcia działalności badawczo-rozwojowej, badań naukowych oraz prac rozwojowych, których dotyczy ulga definiuje ustawa CIT a także ustawa o PIT.

Krajowa Administracja Skarbowa do kontroli wykorzystuje analizę ryzyka, analizę danych pochodzących z baz: JPK, ksiąg elektronicznych, systemu STIR. Zaawansowane narzędzia informatyczne dają możliwość sprawnego i szybkiego ustalenia, czy w rozliczeniach podatnika znalazły się błędy.