«Powrót

Ulga rehabilitacyjna – korzystne zmiany począwszy od rozliczenia za 2017 rok

Ulga rehabilitacyjna – korzystne zmiany począwszy od rozliczenia za 2017 rok

Ulga rehabilitacyjna – korzystne zmiany począwszy od rozliczenia za 2017 rok

Ustawą nowelizującą z dnia 27 października 2017 r. m.in. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2175) wprowadzono korzystne dla osób niepełnosprawnych zmiany w zakresie korzystania z  ulgi rehabilitacyjnej. Zmiany te mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r. czyli do rozliczenia podatku dochodowego za 2017 rok.

Wydatki na utrzymanie psa asystującego

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej 2.280 zł w roku podatkowym. Z odliczenia mogą korzystać aktualnie osoby niepełnosprawne niezależnie od posiadanej grupy inwalidzkiej. Warunkiem odliczenia jest posiadanie certyfikatu  potwierdzającego status psa asystującego.

Wydatki na używanie samochodu osobowego

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Zlikwidowano ograniczenie dotyczące używania samochodu w związku dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (w konsekwencji uchylono przepis art. 26 ust. 7c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnik był obowiązany na żądanie organu podatkowego okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych) oraz rozszerzono prawo do odliczenia dla wszystkich osób niepełnosprawnych, bez względu na posiadaną grupę inwalidzką. Po zmianie każdy niepełnosprawny ponoszący wydatki na używanie ww. samochodu może skorzystać z tej ulgi.

Zmiana wysokości dochodu osoby niepełnosprawnej

Do 10.080 zł  w roku podatkowym zwiększono kwotę dochodu osoby niepełnosprawnej uprawniającą podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę do odliczenia od swoich dochodów wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej (przed zmianą 9.120 zł).

Jednocześnie do dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie wlicza się już alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dzieci:

  • małoletnich,
  • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub dochodów z kapitałów pieniężnych opodatkowanych jednolitą 19% stawką podatku w łącznej wysokości przekraczającej 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Szczegółowe zasady odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej można znaleźć w broszurze Ministerstwa Finansów pt. "Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu za 2017 r." dostępnej w Urzędzie Skarbowym lub na Portalu Podatkowym (www.finanse.mf.gov.pl/pit/broszury-informacyjne/2018) .

 

Mikołów, 7 marca 2018 r.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 07.03.2018 Data publikacji: 07.03.2018 14:09 Data ostatniej modyfikacji: 07.03.2018 14:09
Autor: Małgorzata Mandla Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian