«Powrót

PIT zero dla młodych

PIT zero dla młodych

PIT zero dla młodych

PIT zero dla młodych – przykładowe oświadczenie pracownika

  • Prezentujemy przykładową treść oświadczenia dla osób do 26. roku życia, które będą korzystać ze zwolnienia w podatku PIT.
  • Jako pracownicy bądź zleceniobiorcy mogą złożyć takie oświadczenie płatnikowi, aby ten nie pobierał zaliczki na PIT od przychodów z pracy, które są objęte zwolnieniem.
  • Przepisy o zerowym PIT dla młodych wejdą w życie już 1 sierpnia 2019 r.

Płatnik, który otrzyma oświadczenie od pracownika bądź zleceniobiorcy, nie będzie pobierać zaliczek na podatek najpóźniej od kolejnego miesiąca, w którym otrzymał oświadczenie (nie dłużej jednak niż do końca miesiąca, w którym przychody z pracy uzyskane od tego płatnika w 2019 r. podlegały zwolnieniu od podatku [1]).

Ulga już od 1 sierpnia 2019 r.

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.

W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Dzięki zwolnieniu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy.

[1] na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT

Zobacz więcej informacji o uldze na stronie Ministerstwa Finansów

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 01.08.2019 Data publikacji: 01.08.2019 09:50 Data ostatniej modyfikacji: 01.08.2019 10:03
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Osoba publikująca: Manuela Hombek Osoba modyfikująca: Manuela Hombek
Rejestr zmian