«Powrót

Zatrzymano kolejne 18 ton tytoniu bez akcyzy

Zatrzymano kolejne 18 ton tytoniu bez akcyzy

Zatrzymano kolejne 18 ton tytoniu bez akcyzy

pomieszczenie, pod ścianą na paletach ułożone paczki z tytoniem

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałając z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Śledczego Urzędu Celnego w Dreźnie i Placówką w Gorlitz pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymali ponad 18 ton tytoniowego suszu o wartości blisko 9,5 miliona złotych. Do sprawy zatrzymano 13 osób.

Funkcjonariusze Straży Graniczne z placówki w Tuplicach wraz z Krajową Administracją Skarbową z Zielonej Góry ujawnili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych. Członkowie grupy czuli się bezkarnie. Swoją działalność prowadzili na terenie Polski, Czech i Niemiec. Pod szyldem czeskiej firmy, wykorzystując polskie rachunki bankowe a także niemieckie magazyny prowadzili nielegalny i bardzo dochodowy interes.

W czerwcu i lipcu funkcjonariusze obu służb przeprowadzili na terenie województwa lubuskiego działania, w wyniku których zatrzymano 12 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości ponad 6,2 miliona złotych oraz 8 osób, które były członkami tej grupy.

W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że członkowie tej grupy działają również na Śląsku. Z uwagi na to, funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic wraz funkcjonariuszami KAS z Katowic i Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili kolejne działania, tym razem na terenie województwa śląskiego. W wyniku przeszukań kilku posesji ujawniono blisko 1,4 tony tytoniu niewiadomego pochodzenia wartego prawie 800 tysięcy złotych. W trakcie działań zatrzymano również trzech mężczyzn i dwie kobiety.

Z dalszych ustaleń wynikało, że grupa ta działa także na terenie Niemiec, gdzie wynajmowali magazyny. Tam funkcjonariusze Śledczego Urzędu Celnego w Dreźnie, Placówki w Gorlitz wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Tuplic przeszukali trzy samochody dostawcze na lubuskich numerach rejestracyjnych, w których ujawniono 5 ton suszu tytoniowego o wartości ponad 2,3 miliona złotych.

Wszystkie zatrzymano osoby zostały doprowadzone już do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Stawka akcyzy na susz tytoniowy wynosi 218,40 zł za każdy kilogram, a w przypadku sprzedaży suszu tytoniowego bez oznaczenia znakami akcyzy – 436,80 zł za każdy kilogram. W przypadku zatrzymanego tytoniu uszczuplenia Skarbu Państwa  z powodu niezapłaconej akcyzy wyniosłoby 8 milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy SG i KAS od maja 2017 roku. W jego wyniku do tej pory zabezpieczono blisko 64 tony suszu i 7 ton krajanki tytoniową o wartości 35,5 miliona złotych, ponad 62 tysiące sztuk papierosów wartych blisko 43 tysiące złotych. Ujawniono również 1327 litrów nielegalnego alkoholu o wartości prawie 32 tysięcy złotych. Zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie na kwotę 977 tysięcy złotych, które pochodziły z tego przestępstwa. Do sprawy zatrzymano również 41 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Do tej pory sąd na wniosek nadzorującego postępowanie Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zastosował areszt tymczasowy w stosunku do trzech osób, trzy osoby otrzymały dozór policyjny a trzy kolejne środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.