«Powrót

Akcyzowa kontrabanda w rękach mundurowych

Akcyzowa kontrabanda w rękach mundurowych

Akcyzowa kontrabanda w rękach mundurowych

funkcjonariusz służby celno-skarbowej odwrócony bokiem trzymający tacę z papierosami

Funkcjonariusze śląskiej KAS wspólnie z policjantami z Dąbrowy Górniczej, zajmującymi się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zabezpieczyli ponad 300 tys. sztuk papierosów oraz ponad pół tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności celnych i podatkowych to prawie  1 mln złotych. Właścicielom akcyzowej kontrabandy  grożą wysokie kary i przepadek towaru. Do sprawy zatrzymano 5 osób. 

Mundurowi śląskiej KAS wraz z funkcjonariuszami z KMP Dąbrowa Górnicza namierzyli grupę osób, która posiadała wyroby akcyzowe (papierosy i tytoń) pochodzące z niewiadomych źródeł. Wyroby nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy.  

Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn w wieku 27 - 50 lat oraz 45- letnią kobietę, którzy w swoich mieszkaniach i samochodach przechowywali nielegalne papierosy oraz tytoń. Trefne wyroby zostały ujawnione również w wynajmowanych  na terenie Dąbrowy Górniczej pomieszczeniach garażowych.

W akcji uczestniczyły dwa labradory śląskiej KAS wyszkolone do wykrywania tytoniu, waluty oraz środków odurzających.

W sumie w wyniku wspólnych działań mundurowi zabezpieczyli ponad 300 tys. sztuk papierosów i ponad 500 kg kilogramów tytoniu do palenia. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności celnych i podatkowych to prawie  1 mln złotych. Postępowanie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej pozwoli ustalić dokładny rozmiar nielegalnego procederu. Sprawa jest rozwojowa.

Śląska KAS przypomina, że osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, co zagrożone jest wysoką karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi to nie tylko straty Skarbu Państwa, ale przede wszystkim nieuczciwa konkurencja wobec legalnie działających przedsiębiorców. Dodatkowo każdy, kto kupuje nielegalne wyroby z niewiadomych źródeł naraża swoje zdrowie i życie. Podrabiane papierosy charakteryzują się znacznie wyższym poziomem substancji smolistych, nikotyny, tlenku węgla, ołowiu, kadmu i arszeniku niż papierosy oryginalne.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 05.03.2020 Data publikacji: 05.03.2020 11:35 Data ostatniej modyfikacji: 05.03.2020 11:35
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian