«Powrót

Uwaga! Oszustwo na zagraniczną paczkę!

Uwaga! Oszustwo na zagraniczną paczkę!

Uwaga! Oszustwo na zagraniczną paczkę!

Mieszkanka województwa śląskiego dostała informację, że czeka na nią paczka z zagranicy. Następne otrzymała kilka wiadomości, z których wynikało że przesyłka została zatrzymana do kontroli celnej. Osoba kontaktująca się z kobietą nakazała zapłatę kilku tysięcy złotych należności celno-podatkowych i ubezpieczenia. Powodem było zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego. Wpłata pieniężna miała być gwarancją wydania przesyłki i odstąpienia od dalszej kontroli celnej. 

Pod presją licznych wiadomości, które rzekomo pochodziły od organów celno-podatkowych, kobieta dokonała płatności na kilkanaście tysięcy złotych, a miała wpłacić jeszcze kolejną dużą kwotę. 

Wyłudzenie pieniędzy jest przestępstwem, którego ofiarami padają często osoby starsze.

Jak najwcześniej o takim zdarzeniu należy powiadomić Policję. Szybkie zgłoszenie oszustwa zwiększa szanse na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy.

Ważne!!!

Organy celne przy odprawie celnej  przesyłek w obrocie pocztowym,  gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem zawsze wydają decyzję wymiarową w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna lub e-mailowa.

Bądź ostrożny!     

Każda przesyłka pocztowa ma indywidualny numer, który pozwala sprawdzić co się dzieje z paczką. Jeśli paczka jest zatrzymana do kontroli celnej wyświetla się stosowny komunikat.

Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znasz.

Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną  grożą utratą pieniędzy.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112).