«Powrót

Takie pamiątki to tylko kłopoty

Takie pamiątki to tylko kłopoty

Takie pamiątki to tylko kłopoty

na stole leżące okazy koralowców
na stole leżące okazy koralowców
nfunkcjonariusz trzyma w rękach okaz koralowca
  • Mundurowi śląskiej KAS zabezpieczyli fragmenty rafy koralowej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.
  • Podlegające ochronie koralowce przywieźli bez wymaganych zezwoleń turyści wracający z egzotycznych podróży.
  • Próba nielegalnego wwozu ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem.

Funkcjonariusze śląskiej KAS w  bagażu podróżnego wracającego z Dominikany ujawnili fragment rafy koralowej o wadze blisko 2,5 kg. Podróżny wyjaśnił, że zakupił okazałego koralowca na plaży.

Kilka skamieniałych fragmentów rafy koralowej  mundurowi ujawnili również w bagażu turysty wracającego z Meksyku. Największy  fragment  koralowca ważył prawie 2,6 kg.  Turysta wyjaśnił, że znalazł koralowce na plaży i postanowił je przywieźć jako pamiątkę z wakacji.

Koralowce rafotwórcze objęte są ścisłą ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską (CITES). Konwencja ta reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.  Zgodnie z przepisami  próba nielegalnego wwozu ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem. Przed wyjazdem w egzotyczne zakątki, warto sprawdzić jakich towarów nie można przywozić na terytorium Unii Europejskiej bez odpowiednich zezwoleń.

Przywiezione okazy rafy koralowej zostały zatrzymane do sprawy karnej. O wysokości kary zdecyduje sąd.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów).

Okazem CITES jest każde zwierzę lub roślina (gatunku chronionego), żywe lub martwe, każda jego część lub produkt pochodny, również zawarty w innych towarach oraz wszelkie inne towary, które zgodnie z dołączonym dokumentem, opakowaniem lub oznakowaniem lub etykietą lub wszelkimi innymi okolicznościami mają zawierać lub zawierają części lub produkty pochodne zwierząt lub roślin należących do tych gatunków.

Okazem CITES są m.in. :

  • żywe rośliny i zwierzęta,
  • wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie,
  • wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa),
  • naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych,
  • torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp.,
  • lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Przywóz lub wywóz takich okazów jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi posiada odpowiednie zezwolenia lub świadectwa - tzw. CITES.

Na egzotycznych wakacjach najlepiej po prostu zrezygnować z zakupu pamiątek, co do legalności których mamy jakiekolwiek wątpliwości.