«Powrót

Mundurowi zlikwidowali domową bimbrownię

Mundurowi zlikwidowali domową bimbrownię

Mundurowi zlikwidowali domową bimbrownię

w pojemniku przyrządy i składniki do wyrobu alkoholu
w pojemniku przyrządy i składniki do wyrobu alkoholu
na podłodze przyrządy i składniki do wyrobu alkoholu
  • Funkcjonariusze śląskiej KAS wspólnie z policjantami z Zabrza ujawnili w prywatnym mieszkaniu nielegalną produkcję alkoholu.
  • Trefnym biznesem trudnił się 47-letni mężczyzna. Teraz grozi mu wysoka karai przepadek zabezpieczonej aparatury i alkoholu.

Funkcjonariusze śląskiej KAS i zabrzańskiej policji realizując wspólne działania pojawili się w jednym z mieszkań na terenie Zabrza. Tam funkcjonariusze ujawnili gotową profesjonalną aparaturę przeznaczoną do destylacji alkoholu oraz butelki i pojemniki z cieczą o zapachu alkoholu. Zabezpieczono 73 litry alkoholu o różnej mocy, bez polskich znaków akcyzy. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż produkcją trefnego alkoholu w mieszkaniu zajmował się 47- latek.

Do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej trafił nielegalny alkohol, 26 opakowań preparatów do fermentacji alkoholu. Jako dowód w sprawie  zabezpieczono również aparaturę do produkcji alkoholu. Postepowanie karne skarbowe poprowadzą mundurowi ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Nielegalna produkcja alkoholu stanowi przestępstwo i jest zagrożona karą pozbawienia wolności i wysoką karą grzywny. O wysokości kary zdecyduje sąd.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona tylko przez podmioty wpisane do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych. Wpis taki jest realizowany po spełnieniu przez przedsiębiorcę szeregu rygorystycznych wymogów związanych z produkcją alkoholu. Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych przewiduje sankcje karne za wytwarzanie alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestrów. Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba, która  go produkuje może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności w zwiększonym do lat 2 wymiarze. Uczynienie sobie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi karą pozbawienie wolności do lat 3.

Zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi KAS chroni nie tylko budżet, ale również konsumentów przed nabywaniem wyrobów z niewiadomych źródeł. Warto przypomnieć, że nielegalna produkcja alkoholu odbywa się poza wszelką kontrolą w warunkach urągającym elementarnym zasadom higieny.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 14.01.2020 Data publikacji: 14.01.2020 06:52 Data ostatniej modyfikacji: 14.01.2020 06:52
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian