«Powrót

Dwie hazardowe grupy przestępcze rozbite na Śląsku

Dwie hazardowe grupy przestępcze rozbite na Śląsku

Dwie hazardowe grupy przestępcze rozbite na Śląsku

Funkcjonariusz trzyma ruletkę do gier hazardowych.

Dwie hazardowe grupy przestępcze rozbite na Śląsku

  • Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili 2 zorganizowane grupy przestępcze, które zajmowały się nielegalnym hazardem na Śląsku.
  • Służby zatrzymały 17 członków gangów i zlikwidowały 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi.
  • Zabezpieczono 209 automatów i ruletki do nielegalnych gier oraz prawie 1,5 mln zł.

 Służby podjęły współpracę w związku z informacjami o działalności 2 grup przestępczych, które urządzały nielegalne gry hazardowe. Istniało podejrzenie, że w nielegalnym procederze uczestniczą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. 15 czerwca 2021 r. kilkuset policjantów oraz funkcjonariuszy z MF i KAS ze Śląska, Małopolski i Mazowsza, weszło do mieszkań członków grup przestępczych i lokali, gdzie znajdowały się nielegalne automaty do gier. W tym samym czasie funkcjonariusze prowadzili działania w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Lublińcu, Będzinie, Zawierciu, Myszkowie oraz na terenie pow. częstochowskiego, kłobuckiego i będzińskiego.

Dobrze zorganizowane grupy przestępcze działały od 2018 roku. W efekcie rozbito 2 grupy przestępcze, zatrzymano 17 członków w wieku od 25 do 46 lat, w tym 34-letniego lidera jednego z gangów oraz 4 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Wszyscy są mieszkańcami woj. śląskiego. Grupy organizowały nielegalny hazard od stycznia 2018 r. Ich struktura była zhierarchizowana, w każdej istniał stały podział zadań i ról.

Zlikwidowano 38 punktów, w których urządzano nielegalne gry hazardowe. Zabezpieczono 209 nielegalnych automatów, ruletkę do gry oraz prawie 1,5 mln zł w gotówce (w różnych walutach) i luksusowy samochód. Funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat – zabezpieczono u nich ponad 0,5 mln zł i dowody rzeczowe. Dodatkowo uzyskano materiał dowodowy, który świadczy o ich korupcji.

Sąd aresztował 15 podejrzanych, a w stosunku do 2 podejrzanych prokurator zastosował policyjny dozór. Liderowi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, pozostali członkowie mogą trafić do więzienia na 10 lat.

Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Link do wideo na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=stf1wg3fLfk

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 21.06.2021 Data publikacji: 21.06.2021 09:12 Data ostatniej modyfikacji: 21.06.2021 09:13
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Karolina Sapeta Osoba modyfikująca: Karolina Sapeta
Rejestr zmian