«Powrót

Śląskie urzędy skarbowe znów nagrodzone!

Śląskie urzędy skarbowe znów nagrodzone!

Śląskie urzędy skarbowe znów nagrodzone!

Laureaci XV Rankingu izb i urzędów skarbowych
Laureaci XV Rankingu izb i urzędów skarbowych

W czwartek 25 kwietnia b.r. rozstrzygnięto XV Ranking Izb i Urzędów Skarbowych. Podobnie jak w zeszłym roku redakcja Dziennika Gazety Prawnej wyróżniła urzędy skarbowe również z województwa śląskiego.

Dziennik Gazeta Prawna ogłosił wyniki ogólnopolskiego XV Rankingu urzędów skarbowych. Zestawienie zostało przygotowane pod patronatem Ministerstwa Finansów. W uroczystości wręczenia wyróżnień laureatom uczestniczyli minister finansów prof. Teresa Czerwińska i wiceminister finansów zastępca szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak.

Laureaci rankingu zostali wyłonieni w czterech grupach:

  • małe urzędy skarbowe (zatrudniające do 60 pracowników),
  • średnie (zatrudniające do 130 osób),
  • duże urzędy skarbowe (zatrudniające powyżej 130 osób),
  • wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

W rankingu oceniano skuteczność (nieomylność) i efektywność (pracowitość). W kategorii skuteczności można było uzyskać punkty za zasadne wszczynanie postępowań podatkowych, prawidłowe rozstrzygnięcia, efektywność finansową postępowań oraz skuteczność egzekucji. Natomiast w kategorii efektywności zwracano uwagę na przeciętny czas jaki minął od wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji podatkowej, szybkość wszczętych egzekucji oraz procent kontroli pozytywnych.

W kategorii „Najbardziej efektywny średni urząd skarbowy" najlepszy okazał się Urząd Skarbowy w Jaworznie, który uzyskał 126 pkt. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał również Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim zajmując 5 miejsce i uzyskując 117 pkt. Na 5 pozycji znalazł się także Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach, który uzyskał wyróżnienie w kategorii najbardziej efektywny duży urząd skarbowy zdobywając aż 116 pkt. W rankingu po raz kolejny wyróżniony został Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu. Tym razem otrzymując 114 pkt Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu uklasyfikował się na 1 miejscu jako najbardziej efektywny wyspecjalizowany urząd skarbowy.

Dwa urzędy skarbowe z województwa śląskiego zostały wyróżnione również w kategorii skuteczność. Wśród małych urzędów skarbowych w tej kategorii wyróżniony został Urząd Skarbowy w Piekarach Śląskich, który uzyskał 93 pkt i zajął 10 miejsce. Natomiast wśród wyspecjalizowanych urzędów skarbowych najlepszy w województwie śląskim okazał się II Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej. Otrzymał on 84 pkt, co pozwoliło mu uzyskać 10 miejsce w rankingu.

W klasyfikacji generalnej urzędów skarbowych Urząd Skarbowy w Piekarach Śląskich jako mały urząd skarbowy zajął 6 miejsce osiągając 200 pkt. Wśród średnich urzędów skarbowych najlepsze z województwa śląskiego okazały się Urząd Skarbowy w Będzinie (202 pkt) oraz Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach (201 pkt), zajmując odpowiednio 9 i 10 miejsce. Wśród wyspecjalizowanych urzędów skarbowych wyróżniono oba śląskie urzędy skarbowe - Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu, który zajął 8 miejsce (176 pkt) oraz Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który uzyskał 176 pkt i zajął 9 miejsce.

W oddzielnym zestawieniu Dziennik Gazeta Prawna ocenił również 16 izb administracji skarbowej. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach otrzymała 8 miejsce w kategorii efektywność (20 pkt) i w kategorii skuteczność (37 pkt), natomiast w klasyfikacji generalnej zajęła 6 miejsce (57 pkt).

Dobre wyniki śląskich urzędów skarbowych to przede wszystkim połączenie organizacji urzędu i maksymalnego wykorzystania umiejętności i doświadczenia urzędników. Wpływ na doskonałe wyniki w rankingu ma również zaangażowanie pracowników skarbowych, bo to oni każdego dnia pracują na sukces urzędu.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 30.04.2019 Data publikacji: 30.04.2019 08:04 Data ostatniej modyfikacji: 02.09.2021 10:29
Autor: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Osoba publikująca: Karolina Sapeta Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian