«Powrót

Trwają obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

Trwają obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

Trwają obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

ulicami maszerują wojskowi
ulicami jadą wojskowi na koniach
stoisko z materiałami z kas
stoisko z materiałami z kas

W niedzielę (16 czerwca)  zainaugurowano obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich w Pszczynie. Na rynku odbyła się parada służb mundurowych, a w pobliskim parku zaprezentowały się służby i instytucje z całego województwa. W uroczystościach uczestniczyła kompania honorowa śląskiej KAS ze sztandarem.

 

Inaugurację obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich  rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona przez metropolitę katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu mogli podziwiać na runku defiladę służb mundurowych. W defiladzie doskonale prezentowała się kompania honorowa funkcjonariuszy śląskiej Służby Celno-Skarbowej ze sztandarem KAS. Uczestnicy  pikniku rodzinnego na Placu Zamkowym mogli podziwiać sprzęt wojskowy: czołg z zakładów Bumar w Gliwicach oraz rosomaka z Siemianowic Śląskich, a także wozy bojowe i wyposażenie specjalistyczne służb mundurowych. Sporo atrakcji dla odwiedzających piknik przygotowali pracownicy i funkcjonariusze śląskiej KAS. Na stoisku edukacyjnym Krajowej Administracji Skarbowej można było poznać najdziwniejsze podatki na świecie, rozwiązać podatkowe zagadki, poznać przepisy dla podróżnych i podziwiać zakazane pamiątki, których z wakacji przywozić nie można. Funkcjonariusze zaprezentowali też specjalistyczne pojazdy, można było sprawdzić zawartość plecaki lub torebki na urządzeniu RTG, podziwiać nowoczesny samochód laboratorium i samochód biuro. Nie brakło chętnych do przymierzenia kamizelek Służby Celno-Skarbowej.

Uroczystości rocznicowe zakończyły się wyjątkowym widowiskiem historycznym na pszczyńskim rynku. Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Dzień wcześniej w sobotę (15 czerwca)  na lotnisku Muchowiec w Katowicach odbyła się największa impreza lotnicza w regionie.

Były pokazy lotnicze, prezentacje samolotów, , pirotechniczne show i ekspozycje zabytkowych samochodów, rekonstrukcje bitew z okresu Powstań Śląskich, ale również sceny walk z I oraz II wojny światowej. W Katowicach pojawiło się blisko 100 historycznych, oryginalnych pojazdów bojowych, 400 rekonstruktorów oraz 20 dioram tematycznych. Wydarzenie zostało wpisane w obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Specjalne stanowisko edukacyjno-promocyjne wystawiła śląska KAS. Zwiedzający mogli podziwiać zakazane pamiątki wykonane z okazów CITES oraz wyposażenie śląskiej Służby Celno-Skarbowej.

 

Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego. Jak wynika z uchwały sejmowej, „Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". Honorowy patronat nad obchodami 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich objął prezydent RP Andrzej Duda. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 17.06.2019 Data publikacji: 17.06.2019 12:12 Data ostatniej modyfikacji: 17.06.2019 12:12
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian