«Powrót

Chiński pociąg dotarł do Euroterminalu w Sławkowie

Chiński pociąg dotarł do Euroterminalu w Sławkowie

Chiński pociąg dotarł do Euroterminalu w Sławkowie

tory kolejowe, jadący pociąg
stojący przedstawiciele Polski i Chin
port, ustawione w rzędzie kontenery
port, fragment ramienia z naszywką służba celna, w oddali nabrzeże i dźwig portowy

Pierwszy pociąg z Chin pokonał prawie 9,5 tys. km i dotarł do Euroterminalu w Sławkowie. Kontenery i towary ze wschodu będą przeładowywane na pociągi i samochody, które dostarczą je do odbiorców w zachodniej i południowej Europie. We wtorek 7 stycznia br. odbyła się konferencja prezentująca pierwszy intermodalny pociąg z Chin. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele śląskiej KAS.

Pociąg z 45 kontenerami z Chin wyjechał 24 grudnia 2019 roku z miejscowości Xi'an, położonej w środkowej części kraju. Rankiem 5 stycznia 2020 roku pociąg wjechał na stację Hrubieszów LHS, na granicy polsko-ukraińskiej. Przejazd trasą kolejową przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę do Sławkowa potrwał 12 dni. Pierwszym pociągiem dostarczone zostały urządzenia elektroniczne i maszyny gospodarcze. Sprzęt trafi nie tylko do Polski, ale i innych krajów Europy. Takich transportów w 2020 roku do Sławkowa trafi jeszcze kilkaset. We wtorek 7 stycznia br. odbyła się konferencja prezentująca pierwszy intermodalny pociąg z Chin. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Katowicach oraz Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.  

Euroterminal Sławków to nowoczesny terminal kontenerowy, obsługujący siatkę stałych połączeń kolejowych. Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa to efekt kilku lat uzgodnień ze wschodnimi partnerami i inwestycji logistycznych. Euroterminal w Sławkowie jest najdalej na zachód wysuniętą linią szerokotorową w Europie.

- "W Sławkowie towary ze wschodu mogą być przeładowywane na pociągi i samochody, które dostarczą je do odbiorców w krajowych i europejskich. Towary zgłoszone do odprawy celnej odprawią funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Sławkowie" – poinformował podinsp. Adam Bigaj zastępca naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

Oddział Celny w Sławkowie to jednostka podlegająca pod Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) w Tychach. Organizacja odpraw przez Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw  opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach Unii Europejskiej. Nowoczesny system odpraw znacząco skraca czas odprawy i ułatwia przedsiębiorcom dysponowanie towarem oraz oszczędza koszty związane z przedstawieniem towaru do kontroli celnej.

Taki model odpraw celnych sprawdzi się również w przypadku odpraw towarów dostarczanych kontenerami z Chin.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 08.01.2020 Data publikacji: 08.01.2020 10:50 Data ostatniej modyfikacji: 15.06.2020 13:40
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian