«Powrót

Znów mandaty dla niesolidnych sprzedawców na tyskiej giełdzie kwiatowej

Znów mandaty dla niesolidnych sprzedawców na tyskiej giełdzie kwiatowej

Znów mandaty dla niesolidnych sprzedawców na tyskiej giełdzie kwiatowej

blankiet wypełnionego mandatu karnego

W ostatnią sobotę funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach ponownie kontrolowali sprzedawców na Śląskiej Giełdzie Kwiatowej w Tychach. Kontrolujący sprawdzali czy klienci otrzymują paragony z kas fiskalnych. Niestety także i tym razem wielu sprzedawców okazało się niesolidnych. W ciągu kilku godzin funkcjonariusze nałożyli 19 mandatów na łączną kwotę prawie 8 tysięcy złotych.

Niektórzy sprzedawcy wydawali się zaskoczeni kolejną wizytą kontrolujących. Jeden ze sprzedawców prowadzący stoisko pełne świeżych kwiatów na widok funkcjonariuszy oświadczył oczekującym w kolejce klientom, że „dziś nie handluje", a inny sprzedawca biegał pomiędzy kilkoma oddalonymi od siebie stoiskami z jedyną kasą fiskalną, którą posiadał. Jeden i drugi już wielokrotnie byli karani mandatami za niewydawanie klientom paragonów fiskalnych.

W październiku pracownicy i funkcjonariusze z Urzędu Skarbowego w Tychach oraz Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach kilkukrotnie sprawdzali uczciwość sprzedawców na tyskiej giełdzie kwiatowej. W tym czasie nałożyli łącznie ponad 70 mandatów na kwotę niemal 30 tysięcy złotych. Niektórzy sprzedawcy byli karani wielokrotnie, a jeden z handlujących został jednego dnia ukarany mandatami na trzech prowadzonych przez siebie stoiskach.

"Mamy świadomość, że skala nieprawidłowości wśród handlujących na tyskiej giełdzie jest znaczna. Dlatego w przyszłości będziemy o wiele częściej niż dotychczas weryfikować czy sprzedawcy wydają klientom paragony fiskalne"– mówi Adam Mierzwa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach. "Zależy nam także by przedsiębiorcy byli świadomi tego jakie spoczywają na nich obowiązki. W najbliższym czasie planujemy zorganizować szkolenie dla sprzedawców z tyskiej giełdy, którzy chcą się dowiedzieć jak prawidłowo wywiązywać się na nałożonych na nich obowiązków podatkowych" – dodaje Mierzwa.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani, co do zasady, ewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kas fiskalnych (obowiązek taki wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wydanie dokumentu z kasy fiskalnej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży to naruszenie przepisów, za które grozi wysoka grzywna.

Paragon fiskalny to nie tylko dokument, który każdemu z nas pozwala dochodzić praw konsumenta, to także potwierdzenie, że należny podatek trafia do naszej wspólnej kasy - do budżetu państwa.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.10.2018 Data publikacji: 29.10.2018 12:39 Data ostatniej modyfikacji: 17.06.2020 13:10
Autor: Michał Kasprzak Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian