«Powrót

Śląskie urzędy skarbowe znów wśród najlepszych

Śląskie urzędy skarbowe znów wśród najlepszych

Śląskie urzędy skarbowe znów wśród najlepszych

Dziennik Gazeta Prawna już po raz czternasty przygotowała Ranking urzędów skarbowych. Wśród wyróżnionych znalazły się urzędy skarbowe z województwa śląskiego.

Dziennik Gazeta Prawna ogłosiła wyniki ogólnopolskiego XIV Rankingu urzędów skarbowych. Zestawienie zostało przygotowane pod patronatem Ministerstwa Finansów. Laureaci rankingu zostali wyłonieni w czterech grupach:
•    małe urzędy skarbowe (zatrudniające do 60 pracowników),
•    średnie (zatrudniające do 130 osób),
•    duże urzędy skarbowe (zatrudniające powyżej 130 osób),
•    wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

W rankingu oceniano skuteczność (nieomylność) i efektywność (pracowitość). W kategorii skuteczności urząd skarbowy można było uzyskać punkty za zasadne wszczynanie postępowań podatkowych, prawidłowe rozstrzygnięcia, efektywność finansową postępowań oraz skuteczność egzekucji. Natomiast w kategorii efektywności zwracano uwagę na przeciętny czas jaki minął od wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji podatkowej, szybkość wszczętych egzekucji oraz procent kontroli pozytywnych.

W kategorii efektywności w grupie średnich urzędów skarbowych najlepszy okazał się Urząd Skarbowy w Jaworznie, który uzyskał 130 pkt. Na 8 pozycji w tej kategorii znalazł się Urząd Skarbowy w Zabrzu (115 pkt). Według rankingu najbardziej efektywnym dużym urzędem skarbowym w województwie śląskim okazał się Urząd Skarbowy w Tychach (112 pkt), który zajął 6 miejsce oraz Urząd Skarbowy w Cieszynie (108 pkt), który znalazł się na 9 pozycji. W tej kategorii wyróżniony został również Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu. Najbardziej efektywny wyspecjalizowany urząd skarbowy w województwie śląskim otrzymał 97 pkt i zajął 5 miejsce.

Wśród średnich urzędów skarbowych w kategorii skuteczności wyróżniony został Urząd Skarbowy w Jastrzębiu-Zdroju, który uzyskał 102 pkt i zajął 2 miejsce. Trzecie miejsce otrzymał Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej (101 pkt), natomiast 7 miejsce z 93 pkt zajął Urząd Skarbowy w Raciborzu. W grupie dużych urzędów skarbowych najbardziej skutecznym wśród śląskich urzędów skarbowych okazał się Urząd Skarbowy w Bytomiu, który zajął 10 pozycję (85 pkt). W kategorii skuteczności wśród urzędów wyspecjalizowanych zostały wyróżnione oba śląskie urzędy skarbowe – Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu zajął 3 miejsce (90 pkt), natomiast Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej – 7 miejsce (77 pkt).  

W klasyfikacji generalnej urzędów skarbowych Urząd Skarbowy w Jaworznie jako średni urząd skarbowy zajął pierwsze miejsce osiągając 214 pkt, natomiast Urząd Skarbowy w Zabrzu i Rudzie Śląskiej ex aequo zajęły 10 pozycję uzyskując 192 pkt. Wśród wyspecjalizowanych urzędów skarbowych wyróżniono Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu, który zajął 3 miejsce (187 pkt) oraz Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który uzyskał 146 pkt i zajął 9 miejsce.
   
W oddzielnym zestawieniu Dziennik Gazeta Prawna oceniła również 16 izb administracji skarbowej. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach otrzymała 7 miejsce w kategorii efektywność (28 pkt), 6 miejsce w kategorii skuteczność (39), natomiast w klasyfikacji generalnej zajęła 5 miejsce.

Dobre wyniki śląskich urzędów skarbowych to przede wszystkim połączenie organizacji urzędu i maksymalnego wykorzystania umiejętności i doświadczenia urzędników. Wpływ na doskonałe wyniki w rankingu ma również zaangażowanie pracowników skarbowych, bo to oni każdego dnia pracują na sukces urzędu.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 08.05.2018 Data publikacji: 08.05.2018 08:58 Data ostatniej modyfikacji: 08.05.2018 08:59
Autor: Karolina Sapeta Osoba publikująca: Karolina Sapeta Osoba modyfikująca: Karolina Sapeta
Rejestr zmian