«Powrót

Zagrożenia nie mają wakacji

Zagrożenia nie mają wakacji

Zagrożenia nie mają wakacji

W auli szkoły siedzą uczniowie szkół średnich i słuchają prelekcji prowadzonych przez policjantów i Służbę Celno-Skarbową.

Wakacje to nie tylko czas błogiego lenistwa i wypoczynku, lecz także okres trudnych wyborów i nowych doświadczeń. Hejtowanie w sieci, oszustwa internetowe, zabójcze dopalacze i zakazane egzotyczne pamiątki – o tym rozmawiali mundurowi z młodzieżą szkolną.

W poniedziałek (12.06) blisko setka uczniów z Katowic oraz Piekar Śląskich pojawiła się w Szkoły Policji w Katowicach. Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej wspólnie z wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach przygotowali kilka prelekcji na temat wakacyjnych zagrożeń. Groźne dopalacze, alkohol czy cyberprzestępczość to tylko niektóre niebezpieczeństwa, jakie czekają na nieletnich.

Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy, lecz także okres trudnych wyborów i nowych sytuacji. W czasie wakacji młodzi ludzie czują dużo większą swobodę i zdarza się, że próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Młodzi ludzie, często pozbawieni opieki dorosłych, zaczynają popełniać błędy, które mogą wpłynąć na całe ich dalsze życie. Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej przestrzegali przed nabywaniem i używaniem środków odurzających.Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby, często nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki.

Mundurowi ze Szkoły Policji w Katowicach wielokrotnie podkreślali, że internet jest źródłem wielu informacji. Możliwość prawie nieograniczonego komunikowania się na całym świecie stwarza wiele możliwości, ale niesie również wielkie ryzyko. Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami o socjotechnikach stosowanych przez cyberprzestępców, wyłudzeniach i kradzieży wizerunku.

Wakacje to również czas egzotycznych podróży zagranicznych. Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej zaprezentowali również zakazane pamiątki znalezione w bagażach turystów. Przestrzegali przed kupowaniem wyrobów wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, które podlegają ochronie.

I choć żadna prelekcja nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, to warto edukować młodzież, aby uświadomić istniejące ryzyko i zmniejszyć możliwość stania się ofiarą.