«Powrót

Zabezpieczone maszyny mogły przerobić 3 tony tytoniu na godzinę

Zabezpieczone maszyny mogły przerobić 3 tony tytoniu na godzinę

Zabezpieczone maszyny mogły przerobić 3 tony tytoniu na godzinę

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego dokonują czynności kontrolnych podczas ujawnienia nielegalnej produkcji suszu tytoniowego
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego dokonują czynności kontrolnych podczas ujawnienia nielegalnej produkcji suszu tytoniowego
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego dokonują czynności kontrolnych podczas ujawnienia nielegalnej produkcji suszu tytoniowego+

W Sosnowcu policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami ze śląskiej i dolnośląskiej Służby Celno-Skarbowej zlikwidowali nielegalną krajalnię suszu tytoniowego. Mundurowi zabezpieczyli blisko 2,5 tony suszu tytoniowego oraz ponad 3 tony liści tytoniowych, bez polskich znaków akcyzy. Na gorącym uczynku zatrzymali dwóch mężczyzn.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Krakowie ustalili, że na terenie Zagłębia działa nielegalna krajalnia suszu tytoniowego. Wspólnie z  funkcjonariuszami Śląskiego i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenach poprzemysłowych w Sosnowcu. Tam, w hali magazynowej była ukryta nielegalna krajalnia suszu tytoniowego.

Podczas przeprowadzonej akcji „na gorącym uczynku" funkcjonariusze zatrzymali dwóch podejrzanych. Byli to dwaj mężczyźni w wieku 25 oraz 34 lat. W hali, gdzie działała nielegalna krajalnia znajdowały się dwie profesjonalne linie do cięcia, suszenia i nawilżania tytoniu. Śledczy szacują, że wydajność zabezpieczonych maszyn mogła wynosić nawet do 3 ton na godzinę, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów takiego towaru. Obecność na miejscu komponentów smakowo-zapachowych, wykorzystywanych w produkcji,  może świadczyć o próbie podniesienia wrażenia legalności wyrobu w oczach klienta.

W pomieszczeniach policjanci i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Katowic oraz Wrocławia zabezpieczyli blisko 2,5 tony suszu tytoniowego oraz ponad 3 tony tytoniu do palenia. Wartość rynkowa zatrzymanych wyrobów to ponad 2 mln zł. Gdyby „lewy" towar akcyzowy trafił do nielegalnego obrotu, wówczas Skarb Państwa straciłby prawie 4,5 mln tytułem niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar miał być rozprowadzany nie tylko na targowiskach i bazarach Śląska i Zagłębia, znaczna część towaru była przemycana do krajów Europy Zachodniej. W tej sprawie nadal prowadzone są przez CBŚP we współpracy ze Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym intensywne czynności, których celem jest ustalenie rozmiaru nielegalnego procederu, czasu jego trwania, wszystkich okoliczności oraz osób w nim uczestniczących. Sprawa trafiła już do Prokuratury w Sosnowcu.

Wprowadzanie do obrotu wyrobów pochodzących z przemytu to straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując „lewy" towar, nigdy nie mamy pewności jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla organizmu. W nielegalnych fabrykach wykorzystuje się często zanieczyszczone, spleśniałe liście tytoniu, co znacznie zwiększa ryzyko związane z paleniem. Takie trefne wyroby charakteryzują się znacznie wyższym poziomem substancji smolistych, nikotyny, tlenku węgla, ołowiu, kadmu i arszeniku.

Pliki do pobrania