«Powrót

Wpadka z milionem trefnych papierosów

Wpadka z milionem trefnych papierosów

Wpadka z milionem trefnych papierosów

Część załadunkowa samochodu dostawczego wypełniona kartonami typu pizza zawierającymi papierosy bez żadnych oznaczeń
Papierosy załadowane do kartonu typu pizza

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic zabezpieczyli dostawczego Mercedesa wypełnionego po brzegi lewymi papierosami. Mundurowi przeliczyli kontrabandę. Do magazynów śląskiej Służby Celnej trafiło milion papierosów. Straty Skarbu Państwa tytułem niezapłaconej akcyzy to blisko 850 tys. złotych.

Do zdarzenia doszło w okolicach Dąbrowy Górniczej. Funkcjonariusze grupy mobilnej postanowili skontrolować samochód dostawczy na łódzkich numerach rejestracyjnych. Jak się okazało cały samochód wypełniony był płaskimi kartonami typu pizza. W każdym z kartonów znajdowało się tysiące papierosów bez żadnych oznaczeń. W sumie mundurowi zabezpieczyli do sprawy karnej skarbowej milion papierosów bez żadnych oznaczeń. Wartość lewego towaru to prawie 680 tys. złotych.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic dokładnie przeszukali samochód. Znaleźli i zabezpieczyli kilka nawigacji samochodowych, telefon komórkowy oraz radiotelefony. Zabezpieczony sprzęt oraz prowadzone postepowanie pozwoli ustalić rozmiar oraz powiązania organizatorów nielegalnego obrotu papierosami.

Wiele okoliczności wskazuje, na to, że trefne papierosy miały zostać przepakowane do podrabianych opakowań jednostkowych. Dalej towar miał trafić za zachodnią granicę kraju. 

Do podobnych zdarzeń doszło w tym miesiącu już kilka razy. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic zabezpieczyli 680 tys. sztuk trefnych papierosów na autostradzie A4. Kontrabandę przewoził mieszkaniec powiatu pszczyńskiego. W Będzinie mundurowi z katowickiej grupy mobilnej ujawnili blisko 500 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabandę wywąchała Figa, owczarek belgijski wyszkolony do wykrywania tytoniu.

Efektywne działania Służby Celno-Skarbowej przyczyniają się nie tylko do zwiększenia wpływów do budżetu państwa, ale także chronią uczciwych przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzą zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Pliki do pobrania