«Powrót

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Warta honorowa służb mundurowych przy pomniku Wojciecha Korfantego.
Przedstawiciele służb na uroczystej mszy świętej  w intencji ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Uroczystości na placu Sejmu Śląskiego - przemawia wojewoda śląski.
Uroczystości na placu Sejmu Śląskiego - złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W Katowicach odbyły się wojewódzkie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pod pomnikami Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego złożono kwiaty i wieńce. Była też uroczysta defilada i koncert Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice.

Mieszkańcy Katowic świętowali nie tylko z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Równie ważną okazją była 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii abp. Wiktor Skworc podkreślił, że droga mieszkańców Śląska do niepodległości była "dłuższa o cztery lata, niż naszych rodaków żyjących w zaborach austriackim i rosyjskim".

Po mszy świętej nastąpił dalszy ciąg uroczystości na placu Sejmu Śląskiego. Przy pomniku Wojciecha Korfantego wartę honorową wraz z innymi służbami pełnili funkcjonariusze śląskiej Służy Celno-Skarbowej. Po przemówieniu wojewody odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Następnie przedstawiciele rządu, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych składali wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

W obchodach wojewódzkich Krajową Administrację Skarbową reprezentowali: Mariusz Gojny dyrektor Izby Administracji Skarbowej oraz podinsp. Piotr Jurczyk zastępca naczelnika Śląskiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Wojewódzkie uroczystości zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnych wojska, policji, straży, harcerzy, a także klas wojskowych. Uczestnicy obchodów wysłuchali również występu Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice", a na jego zakończenie wspólnie z zespołem zatańczyli poloneza.