«Powrót

Rekordy śląskiego lotniska

Rekordy śląskiego lotniska

Rekordy śląskiego lotniska

Funkcjonariuszka KAS stoi na płycie lotniska, w tle samoloty.
Funkcjonariusz KAS oglada zawartość walizki za pomocą urządzenia do skanowania zawartości bagaży.
Funkcjonariusze  KAS obserwują halę wylotów.

Blisko 3,9 mln pasażerów, ponad 34,7 tys startów i lądowań, setki połączeń lotniczych, wysokie standardy obsługi podróżnych, bezpieczeństwo rynku i obywateli – tak wyglądał rok 2017 na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.

Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się lotnisk w kraju, w którym stale wzrasta natężenie ruchu i to zarówno osobowego, jak i towarowego. Sukcesywne zwiększanie wyników katowickiego lotniska jest możliwe dzięki ciągłej rozbudowie infrastruktury lotniczej, logistycznej, jak i dedykowanej do obsługi pasażerów. Przeprowadzona modernizacja terminali pasażerskich pozwala odprawić nawet 6 mln pasażerów w ciągu roku. Jesienią 2016 roku dla zapewnienia sprawnej i profesjonalnej odprawy turystów został utworzony Oddział Celny Osobowy w Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej każdego dnia służby czuwają nad bezpieczeństwem rynku i obywateli Polski i Unii Europejskiej.

Ze statystyk GTL wynika, że w roku 2017 Katowice Airport osiągnął najlepszy w historii wynik liczby obsłużonych pasażerów we wszystkich segmentach ruchu tj. ogółem, całkowitym i czarterowym. Rok 2017 to także rekordowa liczba startów i lądowań. W minionym roku w Katowice Airport ogółem obsłużono 3 892 941 osób, to ponad 671 tys. osób więcej porównaniu z 2016 rokiem. W ruchu regularnym do i z Pyrzowic podróżowało 2 423 869 pasażerów. Znaczący wzrost został odnotowany w segmencie ruchu czarterowego, gdzie obsłużono prawie 1,5 mln podróżnych. W minionym roku statki powietrzne startowały i lądowały w Pyrzowicach 34 725 razy, czyli 3 731 więcej (+12%) w porównaniu z rokiem poprzednim.

W 2018 roku wstępnie szacuje się, że liczba pasażerów korzystających ze śląskiego lotniska przekroczy 4 mln osób. Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych w szczycie sezonu obejmować będzie ponad 120 tras. Aktualnie w ofercie lotów z Pyrzowic dostępnych jest dziewięć nowych tras regularnych, wśród nich całoroczne loty do Monachium, Aten, Memmingen, Porto, Lwowa i Charkowa oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi.