«Powrót

Ponad limit

Ponad limit

Ponad limit

Na ekranie monitora urządzenia skanującego celniczki oglądają zawartość walizki jednego z turystów.
Funkcjonariuszka liczy papierosy ujawnione w jednym z bagaży polskiego turysty na lotnisku.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach podczas kontroli bagaży turystów tylko w lipcu ujawnili blisko 35 tys. sztuk papierosów oraz ponad 9 kg tytoniu do palenia.

Emiraty Arabskie, Turcja, Egipt – to popularne kierunki wakacyjnych podróży. Wracając z egzotycznych wojaży turyści przywożą znaczne ilości wyrobów tytoniowych. Tylko w lipcu br. mundurowi na śląskim lotnisku w bagażach turystów ujawnili blisko 35 tys. sztuk papierosów oraz ponad 9 kg tytoniu do palenia. Funkcjonariusze wyliczyli dla niezgłoszonych towarów kwotę należności celno-podatkowych na prawie 50 tys. złotych.

Mundurowi przypominają, że przejście przez zielony pas oznacza, że turysta w swoim bagażu osobistym przewozi towary, które nie przekraczają dozwolonych limitów wartościowych oraz ilościowych. Jeżeli podróżny przywozi na użytek własny towary w ilości większej niż dopuszczalne limity ma obowiązek zgłosić je ustnie funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej. Obliczy on należności celne i podatkowe na odpowiednim dokumencie, a podróżny będzie obowiązany do ich zapłaty.
Warto pamiętać, że każdy podróżny może przywieźć w ramach limitów ilościowych na przywóz z państw trzecich w ruchu lotniczym jedynie 200 sztuk papierosów lub 250 g tytoniu do palenia. W przypadku ujawnienia wyrobów tytoniowych ponad limit zgodnie przepisami w ramach tego limitu podróżny otrzymuje tylko 200 sztuk papierosów lub 250 gram tytoniu. Pozostałą ilość funkcjonariusze zatrzymują do postępowania karnego skarbowego. Za przemyt wyrobów akcyzowych podróżnemu grozi wysoka kara grzywny i przepadek towaru.

Przed wyjazdem w podróż zagraniczną warto dowiedzieć się, jakie są limity towarów, które można przywieźć w bagażu osobistym, jakie przepisy celne i dewizowe obowiązują w Unii Europejskiej oraz krajach trzecich. Dostęp do informacji o przepisach celnych i podatkowych dla podróżnych zapewnia ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055 lub +48 22 33 00 330. Niezbędne informacje dotyczące obowiązujących przepisów dostępne są również na portalu granica.gov.pl.