Ponad 113 tys. par podrabianych skarpet

Ponad 113 tys. par podrabianych skarpet

Ponad 113 tys. par podrabianych skarpet

Skarpety typu stopki z nadrukiem PIUMA.
Skarpety typu stopki z nadrukiem PIUMA.
Skarpety typu stopki z nadrukiem PIUMA.

Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli w Czechowicach-Dziedzicach ponad 113 tys. par skarpet. Mundurowi zakwestionowali napis i logo na skarpetach. W związku z podejrzeniem podrobienia znaku firmowego sprawa trafiła do prokuratury.

Skarpety z Turcji, o wartości blisko 27 tys. USD, sprowadziła firma z województwa śląskiego. Podczas odprawy celnej towaru funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Czechowicach-Dziedzicach zakwestionowali oznaczenia na skarpetach. Podejrzenia mundurowych budził napis i logo. Oznaczenia mogą naruszać prawo własności intelektualnej firmy Puma. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.

Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy, który świadomie wprowadza na rynek towary podrobione grożą surowe kary. Jeżeli zostanie on uznany za winnego wprowadzenia podróbki do obrotu grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności a nawet pozbawienie wolności na okres do dwóch lat.

Kara 2 lat może być podwyższona do 5 jeżeli sąd uzna, że dana osoba uczyniła sobie ze sprzedaży podróbek stałe źródło dochodu. Kary te przewiduje art.305 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Kupowanie podrobionych wyrobów tytoniowych, alkoholu, kosmetyków, leków, odzieży lub zabawek, pochodzących z nieznanych źródeł, o nieustalonym składzie i bez koniecznych atestów, stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

W 2017 roku funkcjonariusze KAS zatrzymali blisko 2 mln sztuk towarów w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej. Wśród nich były papierosy, zegarki, markowa biżuteria, odzież i obuwie znanych marek, kosmetyki i zabawki.

Pliki do pobrania