«Powrót

Leki pod specjalnym nadzorem

Leki pod specjalnym nadzorem

Leki pod specjalnym nadzorem

Na zdjęciu osoby prowadzący szkolenie oraz jego uczestnicy.

W Śląskim Urzędzie Celno Skarbowym w Katowicach odbyło się ogólnopolskie szkolenie dla funkcjonariuszy celno-skarbowych, którzy realizują czynności kontrolne w zakresie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym.

Zgodnie z nowelizacją przepisów systemem monitorowania został objęty wywóz poza terytorium RP produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, określonych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia dotyczącym wykazu tych produktów, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium RP. Dotyczy to w szczególności specjalistycznych lub nowoczesnych leków, zwłaszcza ratujących życie.

Uczestniczący w szkoleniu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapoznali się z zasadami obrotu, identyfikacją produktów leczniczych, procedurą weryfikacji dokumentów i zawartych w nich danych oraz prawidłowej identyfikacji przewożonych produktów leczniczych w trakcie kontroli przewozu. W przypadku zatrzymania samochodu i wykrycia niezgodności dotyczącej dokumentów, kierunku dostawy, miejsca odbioru funkcjonariusze będą mogli zatrzymać partię towaru i zabezpieczyć towar do wyjaśnienia.

Zgodnie z procedurami wynikającymi z ustawy o systemie monitorowania zasadą jest, że kontrola towaru odbywa się w miejscu zatrzymania. Aby zatrzymane produkty lecznicze były przechowywane w odpowiednich warunkach, środki transportu przewożące produkty lecznicze będą kierowane do hurtowni farmaceutycznej, z którą Główny Inspektor Farmaceutyczny podpisze umowę o strzeżenie i przechowywanie produktów leczniczych do zakończenia postępowania wyjaśniającego.

Znaczna część szkolenia została poświęcona tematyce tzw. „odwróconego łańcucha" - dystrybucji leków, w wyniku którego objęte znacznymi kwotami refundacji bardzo drogie i poszukiwane na rynku krajowym leki zamiast do pacjentów w kraju trafiają za pośrednictwem nieuczciwych hurtowni do obiorców zagranicą.

Wprowadzenie monitoringu transportu ma pomóc walczyć z bezprawnym wywozem leków poza granice Polski oraz wykluczyć oszustwa podatkowe związane ze sprzedażą leków na czarnym rynku bez opodatkowania. Do nadzorowania przywozu i wywozu leków będzie służył elektroniczny rejestr zgłoszeń SENT.