«Powrót

Kosmetyki bez oznaczeń nie trafią do sprzedaży

Kosmetyki bez oznaczeń nie trafią do sprzedaży

Kosmetyki bez oznaczeń nie trafią do sprzedaży

Postać funkcjonariusza Służby Celno- Skarbowej w czarnym umundurowaniu.

Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli 160 tys. plastrów do depilacji oraz ponad 1,5 tys. tubek kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Kosmetyki nie posiadały instrukcji w języku polskim.

W Oddziale Celnym w Czechowicach-Dziedzicach  funkcjonariusze KAS zabezpieczyli 160 tys. plastrów do depilacji. Kosmetyki z Turcji sprowadziła do Polski firma z Warszawy. Podczas rewizji celnej i kontroli dokumentacji mundurowi zauważyli, że towar nie posiada oznaczeń w języku polskim.
Kilka dni wcześniej funkcjonariusze podczas rewizji celnej stwierdzili preparaty kosmetyczne do pielęgnacji twarzy również bez  opisu w języku polskim. Zabezpieczyli wówczas ponad 1,5 tys. sztuk tubek z kosmetykami. Towar ze Szwajcarii sprowadziła firma kosmetyczna ze Śląska.

Funkcjonariusze KAS wystąpili o opinie do Inspekcji Handlowej. Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej orzekł, że towary nie mogą zostać dopuszczone do obrotu ponieważ są niezgodne z obowiązującymi przepisami.Zarówno plastry do depilacji jak i kosmetyki do twarzy zostały objęte tzw. procedurą naprawczą, która polegała na uzupełnieniu opisów w języku polskim.

W trosce o użytkowników każdy kosmetyk, który trafia na rynek UE musi zostać przebadany i oceniony pod względem bezpieczeństwa. Musi też posiadać skompletowaną dokumentację. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa produktów kosmetyk powinien posiadać opis towaru, sposób użycia oraz szczególne środki ostrożności. Jeżeli nie jest możliwe umieszczenie tych informacji bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym to należy nanieść je na ulotce lub etykiecie dołączonej do kosmetyku.

Każdy producent, importer, dystrybutor, pełniący funkcję osoby odpowiedzialnej, zobowiązany jest przed wprowadzeniem kosmetyku do obrotu, do zgłoszenia go Komisji Europejskiej za pośrednictwem portalu CPNP (Cosmetic Products Notification Portal). Europejski system notyfikacji ułatwia obrót produktami kosmetycznymi na terenie UE.Kosmetyki ze względu na sposób zastosowania są szczególnego rodzaju mieszaninami chemicznymi i podlegają restrykcyjnym przepisom. Cała odpowiedzialność za jakość i wszelkie możliwe negatywne skutki oddziaływania kosmetyków spoczywa na producentach lub importerach oraz dystrybutorach tych produktów.