«Powrót

Dywanik z wilka prosto z Kanady

Dywanik z wilka prosto z Kanady

Dywanik z wilka prosto z Kanady

Fotografia przedstawia głowę wilka szarego z otwartym pyskiem, trzymaną przez funkcjonariusza Krajowej Administracji Skarbowej
Fotografia przedstawia wyprawioną skórę wraz z otwartym pyskiem wilka szarego ułożoną na stole
Fotografia przedstawia otwarty pysk wyprawionego wilka szarego

Funkcjonariusze KAS na poczcie w Zabrzu ujawnili wyjątkowy okaz wilka szarego z Kanady. Piękne trofeum myśliwskie zostało wysłane bez wymaganego zezwolenia. Teraz sprawą zajmie się sąd.

Podczas kontroli jednej z paczek mundurowi z Oddziału Celnego Pocztowego w Zabrzu ujawnili niezwykłą zawartość. W paczce znajdował się nietypowy dywanik – doskonale wyprawiona skóra wraz z otwartym pyskiem wilka szarego. Paczka została zgłoszona do odprawy celnej, jako trofeum myśliwskie. Przesyłka została wysłana z Kanady. Adresatem był mieszkaniec województwa małopolskiego.

Funkcjonariusze KAS dokładnie sprawdzili dokumentację towarzyszącą przesyłce. Ze względu na fakt, iż gatunek wilka szarego (Canis lupus) podlega ochronie przywóz takiego trofeum wymaga stosownego zezwolenia. Do odprawy celnej taki dokument nie został przedłożony. Wyprawiona skóra wraz z głową wilka została zatrzymana do postępowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przywóz okazów CITES bez wymaganego pozwolenia traktowany jest jako przemyt. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, kara grzywny oraz przepadek okazu. O wysokości kary zdecyduje sąd.

Canis lupus czyli wilk szary - to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, zamieszkujący lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. W naszym kraju, podobnie jak i w innych obszarach świata wilk jest objęty ochroną gatunkową. Ponadto gatunek ten objęty jest ochroną na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97, wdrażającego postanowienia Konwencji CITES /źródło: Wikipedia/.

Pliki do pobrania