«Powrót

Chelsea i ponad 1,4 mln sztuk trefnych papierosów

Chelsea i ponad 1,4 mln sztuk trefnych papierosów

Chelsea i ponad 1,4 mln sztuk trefnych papierosów

Funkcjonariusz trzymający karton wypełniony papierosami
Kartony typu pizza wypełnione papierosami
Ujawnione papierosy zapakowane w kartony

Labradorka Chelsea ze śląskiej Służby Celno-Skarbowej natychmiast skierowała się do podejrzanej hali magazynowej w Jastrzębiu. Tam mundurowi ujawnili tysiące kartonów, a w nich ponad 1,4 miliona sztuk nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 1,4 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Trefny towar znajdował się w hali magazynowej w Jastrzębiu. Mundurowi od kilku dni obserwowali ten obiekt. Podejrzewali, że tam przechowywane są w dużej ilości nielegalne wyroby tytoniowe. Podejrzenia mundurowych potwierdziły się. Uczestnicząca w akcji labradorka Chelsea, wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych, natychmiast skierowała się do hali magazynowej. W ręce śląskich funkcjonariuszy KAS trafiło 1,4 miliona sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Na miejscu mundurowi zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 45 i 48 lat. Obydwaj są mieszkańcami Śląska. Mężczyźni wypakowywali trefne papierosy z samochodów. Teraz grożą im surowe kary i przepadek lewego towaru. Ujawnione wyroby tytoniowe zostały zabezpieczone do sprawy karnej skarbowej.

Łączna wartość zatrzymanych wyrobów akcyzowych to prawie 1,5 mln złotych. Zwalczanie przestępczości w obszarze wyrobów tytoniowych stanowi jeden z priorytetów działania Służby Celno-Skarbowej, które obejmują nie tylko „tradycyjny" przemyt, ale również obrót suszem tytoniowym (półproduktem) oraz zwalczanie nielegalnej produkcji papierosów. Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi to straty Skarbu Państwa i nieuczciwa konkurencja wobec legalnie działających przedsiębiorców. Poza czynnikami ekonomicznymi znamiennym efektem tego zjawiska jest szkodliwy wpływ na zdrowie i zagrożenie życia potencjalnych odbiorców. Dlatego zwalczanie przemytu i ochrona konsumentów przed przywozem i wprowadzaniem do obrotu towarów trujących, toksycznych, rakotwórczych ma szczególne znaczenie.