«Powrót

W sieci elektronicznej przemocy.

W sieci elektronicznej przemocy.

W sieci elektronicznej przemocy.

spotkanie na sali konferencyjnej 1
spotkanie na sali konferencyjnej 2
spotkanie na sali konferencyjnej 3

W Katowicach w ramach programu „Razem bezpieczniej" o zagrożeniach, jakie niosą gry hazardowe rozmawiali pedagodzy i dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych, odpowiedzialnych za walkę z przestępczością i nielegalnym hazardem.

W środę (26.04) w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja „W sieci elektronicznej przemocy". Na zaproszenie zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i Śląskiego Kuratora Oświaty przybyli dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych problematyką zagrożeń związanych z Internetem. Temat uzależnień od hazardu jest szczególnie istotny dla pedagogów i wychowawców. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zapoznali zebranych z nowymi przepisami, które regulują urządzanie gier hazardowych oraz problematyką uzależnienia od hazardu.
Internet daje młodzieży wiele okazji do hazardu, co jest szczególnie niepokojące, gdyż obecne pokolenie jest najbardziej technologicznie zaawansowanym pokoleniem. Ze statystyk prowadzonych przez ośrodki terapii uzależnień wynika, że ryzyko uzależnienia od hazardu młodzieży sięga aż 50 procent. Szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi jest hazard w sieci i grach na automatach. Niedojrzałość emocjonalna, pragnienie posiadania wszystkich najlepszych rzeczy i życia bez żadnego wysiłku sprzyja uzależnieniu. Patologiczny nastoletni hazardzista nie potrafi przestać grać nawet wtedy, gdy uzależnienie skutkuje poważnymi problemami w jego życiu osobistym. Im bardziej doświadcza stresu, tym intensywniej gra. Każda wygrana, podobnie jak przegrana, zachęca go do dalszej gry. Wygrana zwiększa poczucie mocy, przegrana skłania do dalszej gry, z nadzieją na wygraną. Patologiczny hazardzista jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy gra. Społeczne i finansowe skutki uzależnienia od hazardu dotykają nie tylko nastoletnich graczy, ale też ich rodziny.
Wspólne akcje prewencyjne instytucji stojących na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego zwiększają szanse na dotarcie do jak największej ilości dorosłych, dzieci i młodzieży. Wyeliminowanie nielegalnego rynku gier hazardowych i konsekwentne przestrzeganie przepisów ustawy o grach hazardowych pozwoli na zmniejszenie problemów wynikających z uzależnienia od hazardu.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 26.04.2017 Data publikacji: 26.04.2017 14:40 Data ostatniej modyfikacji: 26.04.2017 14:40
Autor: Michał Kasprzak Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian