«Powrót

Chcesz by urząd skarbowy wypełnił twoje zeznanie? Masz czas do 18 kwietnia.

Chcesz by urząd skarbowy wypełnił twoje zeznanie? Masz czas do 18 kwietnia.

Chcesz by urząd skarbowy wypełnił twoje zeznanie? Masz czas do 18 kwietnia.

osoba oglądająca formularz PIT-WZ

Tylko do 18 kwietnia możesz prosić urząd skarbowy o wypełnienie twojego zeznania podatkowej.

PIT-WZ to najbardziej uproszczona forma rozliczenia zeznania podatkowego. W tym elektronicznym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Urząd skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji uzyskanych od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotowuje zeznanie podatkowe.

Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy sam wypełna zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmuje nie więcej niż kilka minut.

Jak złożyć PIT-WZ?

Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank, a także Kasy Stefczyka.

Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni przesyła na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań - w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 12.04.2017 Data publikacji: 12.04.2017 10:43 Data ostatniej modyfikacji: 21.04.2017 07:22
Autor: Michał Kasprzak Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian