«Powrót

Startujemy z kolejną edycją kampanii „Hazard? Nie, dziękuję".

Startujemy z kolejną edycją kampanii „Hazard? Nie, dziękuję".

Startujemy z kolejną edycją kampanii „Hazard? Nie, dziękuję".

grafika mężczyzna w kapturze trzyma w rękach joystick

1 października 2019 r. rusza kolejna edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Hazard? Nie, dziękuję!". Akcja edukacyjna potrwa do 30 czerwca 2020 r.

 

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny. Stąd pomysł by stworzyć taki program kampanii, który trafi nie tylko do ludzi młodych – uczniów i studentów, ale także do rodziców i nauczycieli. Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. Dlaczego? Po pierwsze, z uwagi na powszechny dostęp do niego w szczególności ludzi młodych, często niepełnoletnich, traktujących coraz częściej hazard w sieci jako formę rozrywki. Po drugie, osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynącą z Internetu, w tym hazardu on-line.

 

Uzależnienie od hazardu to choroba porównywalna swoją destrukcyjnością do alkoholizmu. Jej ofiarami są zarówno uzależniony jak i jego najbliżsi. Dzisiejszy hazard dociera do ludzi w każdym wieku i każdej grupy społecznej, zarówno w formie nielegalnych salonów gier, jak i coraz częściej - przez internet. Poczucie anonimowości w Internecie sprzyja przestępcom. Przestępstwa w Internecie to nie tylko Silk Road, phishing, oszustwa czy piractwa, ale również nielegalny hazard, któremu sprzyja fakt, że Internet nie zna granic państwowych. To co zakazane jest w jednym kraju, w innym bywa w pełni legalne. Z takim właśnie zjawiskiem borykamy się w Polsce.  Z tego też powodu niezwykle ważne jest, aby uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniu płynącym z tego zjawiska.

 

Kampania „Hazard? Nie, dziękuję!" wpływa na rozwój świadomości społecznej w obszarze nielegalnego hazardu. Na spotkaniach informacyjnych zostaną omówione najczęstsze sposoby organizacji nielegalnych gier hazardowych, niebezpieczeństwa i następstwa, które niesie ze sobą uzależnienie od hazardu. Akcja ta jest skierowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz nauczycieli, rodziców uczniów, potencjalnych graczy. W placówkach szkolnych województwa śląskiego pojawią się pracownicy urzędów skarbowych, którzy poprowadzą spotkania w ramach akcji „Hazard? Nie, dziękuję!".

Tegoroczna edycja objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 16.09.2019 Data publikacji: 16.09.2019 14:22 Data ostatniej modyfikacji: 17.09.2019 07:46
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian